Podľa wikipedie je mantra asi toto:
Mantra je (podľa hinduizmu) hymnus alebo časť textu, najmä z Véd odriekaný, alebo intonovaný ako zariekanie, alebo modlitba. Slovná formula slúžiaca na zvukovú vibráciu, napr. aum. Máva rozsah niekoľkých písmen až niekoľko viet (väčšinou sa jedná o božie meno), ktoré sa poväčšine mnohokrát opakujú. Nachádzame ju hlavne v hinduizme, ale postupom času prenikla aj do budhizmu a ďalších ázijských náboženstiev.
V hinduizme tak existuje presvedčenie o totožnosti mena a toho, čo je tým menom označené, preto opakovanie mena niečoho sprítomňuje označované. Už v najstarších indických spisoch (Jadžurvéda) sa objavuje mantra óm (písaná väčšinou a-u-m), ktorá je stotožňovaná so všetkými veľkými bohmi. Dlhú dobu sa mantry netešili takej popularite ako dnes a boli používané len pri rituáloch. Impulzom k nárastu popularity mantier bolo rozšírenie tantrizmu (od zač. letopočtu), ktorý poukazoval na to, že pomocou mantry je možné dosiahnuť spásu (mókšu).
Väčšina hinduistických mantier sú úryvky z rôznych posvätných textov (väčšinou Védy nebo Upanišády). Niektoré vyložene tantrické mantry ale nemusia dávať vôbec žiaden zmysel: hrím, hrám, hrúm, phat atď. - hlavná je tu zvuková hodnota. Dokonca existujú i názory, podľa ktorých je mantra účinná i keď ten, kto ju opakuje, vôbec nevie, čo znamená. Účelom vačšiny mantier je dosiahnuť vyslobodenie (mókša). Okrem toho však často slúžia i k získaniu zdravia, odvráteniu nepriateľov a pod. Podmienkou úspechu je len zopakovať mantru dostatočne krát (väčšinou desaťtisíckrát).
Mantru je možné odriekavať štyrmi spôsobmi:
1. vaikhari - jasne nahlas
2. nadhjama - potichu (aby ju ostatní nepočuli)
3. pašjanti - v myšlienkach
4. para - mantra sa tu javí ako prazvuk, základ všetkých ostatných zvukov, ktorý je nevysloviteľný.
V ezoterických smeroch tantrizmu a jogy sa mantra najskôr musí „prebudiť“. Tuto používaná mantra väčšinou nemala žiaden zmysel, ale v meditácii sa mohol jej význam vyjaviť. Tým sa prebudila a ten, kto to dosiahol, získal moc mantry.
Zvláštnou podobou mantier sú dhárání - „zariekania“ (tento termín sa ale väčšinou používa dosť voľne, takže môže tiež splývať s termínom „mantra“). Jedná sa poväčšine o dlhšie úseky, ktoré svojím obsahom jasne ukazujú svoj magický účel.

A teraz k osobným skúsenostiam. Neviem, či ju musíte odriekavať alebo spievať v nejakom presnom postavení. Ja si ju hudiem kedy uznám za vhodné. Občas si mantry mením. Mám pár obľúbených v rôznych verziách a podľa toho, na ktorú mám chuť, tak si ju pustím.
Ale podľa správnosti a toho sa mienim držať, je potrebné mantru opakovať dlhodobo a stáááále. Spievajte (mrmlite) si ju vždy, keď môžete. Občas sa zabudnem a keď idem do práce opakujem mantru aj nahlas, prípadne otváram ústa a ľudia na mňa divne pozerajú. (Pod rúškom nevidno.) Jednoducho sa zabudnem. Nevadí.
Vždy je ale dobré držať sa nejakých pravidiel. Tak v prvom rade je potrebné si vybrať tú správnu mantru, ktorá je pre vás momentálne najvhodnejšia. Ako uvádzajú mnohé zdroje, prípadne ľudia, čo s mantrami pacujú dlho, s jednom mantrou je potrebné pracovať aspoň 40 dní. Používajte ju pri meditácii, najlepšie ráno a večer, keď vás nik neruší. Ale samozrejme, okrem spevu či mrmlania alebo podľa vašich schopností si ju okrem hlasného prejavu môžete aj opakovať tichšie, či v duchu.

Moje obľúbené

Ra Ma Da Sa

Mantra, ktorú som objavila na internete. Nakoľko mantry veľmi môžem, ich vibrácie hudobné vnímam veľmi silno, dovolím si vám predstaviť jednuz krásnych a účinných mantier.

Ra Ma da Sa

Sa Say So Hung

RA MA DA SA – mantra by mala byť univerzálnou liečivou mantrou a súčasne mantrou lásky. Kým píšem tieto riadky, hrá mi v ušiach a ja pociťujem v tele neskutočné teplo, ktoré sa šíri a je pre mňa príjmeným. RA MA DA SA je mantra, ktorú by ste mali použiť pri zdravotných problémoch. Pracuje na všetkých úrovniach, alebo dajme tomu na mnohých úrovniach a to tak na fyzickej, emocinálnej, duševnej a duchovnej.

RA – symbolizuje slnko a je princípom ohňa.

MA – symbolizuje Mesiac a je princípom vody.

DA – princíp zeme, ktorý pomáha tvoriť.

SA – nekonečné možnosti, akési odosobnenie a princíp vzduchu.

Ako som sa dočítala na internete, mantra obsahuje osem zvukov, ktoré stimulujú tok energie Kundalini. Vyrovnáva ľavú a pravú hemisféru mozgu, aktivuje neutrálnu myseľ, nervový systém, žľazový systém, čistí bunky, svalový systém. Dokonca by mala čistiť aj auru. Je to teda spojivo s čistou liečivou silou Univerza. Jedna časť nás spája s nebom, druhá so zemou. Transformuje nevyvážené a nezdravé telo do harmónie a zdravia. Spája ducha a hmotu.

(zdroj: http://www.nakridlechandelu.cz/mantry/mantra-lasky-ramadasa)

Gayatri

 O GAYATRI sa hovorí, že je to „matka všetkých mantier“. Je univerzálnou modlitbou vyzývajúcou Božské Slnko Života, aby nás očistilo a osvietilo. Gaya znamená životnú silu a Tri znamená “ochranca”. Jej spievaním sa aktivujú všetky čakry a obklopuje spievajúceho mocným ochranným štítom. (Má to silu, naozaj.)

Ide o starú a veľmi silnú védsku mantru. Mala by nám pomôcť rozpustiť negatívnu karmu. Ochraňuje, očisťuje a vedie k osvieteniu. Jej pôvod je spojovaný s s počiatkom Času. Pomáha nám naplniť svetlom všetky zložky nášho života. Pomôže rovnako otvoriť srdce aj myseľ večnému žiariacemu zdroju. Jej opakovanie očisťuje a dodáva nám vitalitu, zdravie... Ak sa nemýlim, s ňou pracujeme na všetkých čakrách.
Jej slová:

Om Bhur Buvaha Suvaha
Thath Savithur Varenyam
Bhargo Devasya Dheemahi
Dhiyo Yonaha Prachodayath

A teraz fonetický prepis, aby sa vám to ľahšie mantrovalo: Om bur buva svaha, tat savitur varenjam, bargo devasja dimahi, dijojona pračodajat.
Okrem toho, že táto mantra pomôže nám, vraj pomáha vzostúpiť aj Zemi. Nuž, spievajte, vyberte si svoju verziu.

Pokúsim sa o preklad:

Meditujme o OM, o božskom prazvuku, z neho povstali tri ríše. Hrubá zemská, jemnejšia éterická a nejjemnejšia nebeská. Uctievajme najvyššie neopísateľné božské bytie, tvorivú, životodárnu silu, ktorá a prejavuje aj v slnku. Meditujme o žiarivom svetle Božom,, ktoré zničí všetku tmu, nevedomosť a necnosti. O Bože, vrúcne ťa prosíme, nech tvoje svetlo osvieti našu myseľ.

Aad Guray

 Pre mňa jedna z najkrajších mantier... Po Gayatri samozrejme. Pomocou translátora som sa pokúšala zistiť o čo ide, pretože táto mantra ma už držala dlhší čas ale ako nádherná melódia. No krídlatí ma donútili si o nej zistiť viac. Tu je výsledok, berte to prosím tak, že sa tam môžu vyskytovať nepresnosti, je to laický preklad...

Aad Guray Nemeh,
Jugaad Guray Nemeh,
So Guray Nemeh,
Siri Guroo Dayvay Nameh.


Preklad:
Skláňam sa (padám na kolená) pred prvotným Guru,
Skláňam sa k pravde, ktorá existovala po celé veky,
Skláňam sa k pravej múdrosti,
Skláňam sa k veľkej Božskej múdrosti.
 

Ak som to správne pochopila, jej význam je ochranný. Spievaním a prežívaním tejto mantry žiadame o ochranu, o energiu z vesmíru, ktorá nás ochráni. O pomoc... Môj osobný pocit – keď ju len počujem, mám veľký rešpekt. Mám pocit, že som maličká oproti všetkému, čo je niekde tam, kam nemôžeme ale všetci chceme. Mám pocit pokory, lásky, ochrany... Mám chuť plakať a smiať sa súčasne... Vyskúšajte, možno budete mať podobné pocity, možno presne opačné a možno žiadne – záleží od toho, ako na vás vplýva hudba. Na mňa neskutočne.

Mul mantra

 Nádherná skladba. Niečo úžasné. Našla som ju v podaní Snatam Kaur a okamžite ma chytila. Úprimne sa ale musím priznať, že som si ju najskôr pomýlila s Mool mantrou. Dosť dlho som sa hrala na detektíva Orieška a dospela som k nejakému záveru. V podstate budem celkom rada, ak sa nájde niekto, kto sa v tomto vyzná lepšie ako ja – som len obdivovateľ a užívateľ mantier. Teda že by mi čo to vysvetlil.

Ale vrátim sa k Mul mantre.
Moje zistenia sú takéto: Mul mantra alebo Mul mantar, (niekde som dokonca našla aj MOOL - divné) by mala byť prvou skladbou v svätej knihe Sikhskej – Adi Granth.
Ak som to správne pochopila, Mul mantra vlastne ani nie je mantrou, ale afirmáciou, ale ruku do ohňa za to nedám. V podstate je to základná modlitba v svätej knihe.
Nech je ako chce, mne sa páči a ak mi to pomáha ísť na mojej ceste vpred, je mi srdečne jedno, či je to mantra alebo afirmácia – som skrátka veľmi závislá na hudbe, ktorá lahodí môjmu vnútru – a toto patrí medzi ne. Takže spravme konsenzus – považujme to za relaxačnú hudbu.
Jej slová:

Ek Ong Kar - Sat Nam - Kartaa Purkh
Nirbhao - Nirvair 

 Akaal Moorat - Ajoonee - Saibhang 

 Gur Prasaad - Jap

 Aad Sach - Jugaad Sach
Hai Bhee Sach - Nanak Hosee Bhee Sach


By sme mohli preložiť asi takto:

Jeden stvoriteľ, pravda je meno Božie,  ťahún všetkého, nebojácny, ???, nehynúci, nenarodený, vlastné osvietenie, je slušnosťou Guru, opakuj a medituj, pravda je na začiatku. Pravda je v rovnováhe pre všetkých bez rozdielu veku, platí aj dnes. Nanak hovorí, že pravdou je niekedy to, že sme. (byť)

No, ospravedlňujem sa za tento kostrbatý a nie celkom presný preklad. Lepšie to už nebude.
Trocha na osvetlenie situácie.
Sikhizmus je vlastne takpovediac „nové“ náboženstvo, má približne niečo cez 500 rokov a vzniklo na dnešnom území pakistánskeho Paňdžábu. Vznikol ako alternatíva medzi dvomi súperiacimi ideologickými systémami o moc v Indii- medzi hinduizmom a islámom.
Trocha z legiend:
V čase okolo roku 1469 sa kupcovi z kasty kšatrijov z Pandžábady narodil syn – Nanak. Už ako dieťa vynikal nevšednými schopnosťami a dobrou výrečnosťou. Ako mladý muž bol natoľko múdry, že jeho myšlienky dostali božský punc vo forme zjavenia. Nanak nerobil rozdiely medzi pohlaviami, ako to diktoval hinduistický kastový systém. Bol bojovníkom proti moslimskej viere – tú vinil z chudoby obyvateľov. Hlásal, že existuje len jedno bytie a jeho meno je PRAVDA. A to nemôže byž videné ani snázornené, presahuje všetok svet a nesie v sebe všetky ostatné viery či kultúry. Sám sa začal nazývať Guru – učiteľ.

Moola mantra

Opäť sa dostávame k hinduizmu. Učitelia Amma a Bhagavan nám dali túto krásnu mantru. (Neviem ako, či ju vymysleli alebo čo.) V každom prípade, naplnili ju úžasnou Božskou silou, ktorá z Mool mantry robí veľmi silnú pieseň s vysokou účinnosťou. Patrí k védickým mantrám – môžeme ju nazvať aj chválospevom. Vyzýva energie Ammy a Bhagavana.

Ak sa potrebujeme liečiť, je veľmi vhodná, má silu uzdravovať. Prebúdza Božiu prítomnosť v našom srdci. Môžeme ju použiť na aktiváciu tretieho oka či korunnej čakry. Jej počúvanie prináša pokoj, mier, harmóniu. Dočítala som sa, že sú aj takí, čo pri jej počúvaní zažívajú hlboké stavy vnútorného mieru, radosti a rozšíreného vedoma. Ale všetci sme individuality, tak to treba vyskúšať. Vraj je to mantra Zlatého veku.

Jej preklad by bol dosť obšírny, nakoľko každé jedno slovo je odstavec... Skúsim to zhrnúť.


V podstate sa tam spieva o tom, že na začiatku bolo slovo – univerzálne, ktoré má silu tvoriť, ničiť ale aj dávať. Je to slovo – boží zvuk. Vzývame všadeprítomné bytie, nehmotné, beztvaré, ide o čisté vedomie vesmíru, ktoré je nekonečné a manifestuje silu vesmíru. Spievame o blaženosti, láske a priateľskej povahe vesmíru. Pomaly mi to príde, ako by sa tam vzývala najvyššia energia stvorenia a vstúpime do stavu božskej blaženosti a nekonečného šťastia. Hovorí sa tam ďalej o najvyššom bytí v jeho absolútnom aspekte mimo času a priestoru. Hm, nájdete tam aj Dušu – najvyššiu energiu so silou viesť. Človeka a inkarnovanú emergiu... Jaj, komplikované to je. Skúsim to ešte skrátiť – nájdeme tam najvyššiu vnútornú energiu, ktorá je prítomná v každom stvorení, silu, čo nám pomáha kedykoľvek to potrebujeme. Ženský princíp – najvyššia inteligencia v činnosti – princíp stvorenia matky Zeme. (Božej matky). Mužský princíp stvorenia, ktorí je nemenný. Pozdravy a pokorné poďakovania Vesmíru.


Naozaj veľmi hrubý a oklieštený výcuc. Tak sorry...
Opäť ale tvrdím, pri mantrách je síce fajn vedieť, o čom sú, ale ich pôsobenie je aj bez toho... Dôležité podľa mojich zistení je naozaj to, či vám mantra vnútorne pomáha – akusticky. Mne teda áno.

Om Máni Padmé Hum

Veľmi nákazlivá a silná mantra a jej použitím otvárate srdcovú čakru, obrovské vibračné pole lásky a v podstate symbolizuje lásku matky Zemi nad celým svetom. V preklade znamená niečo ako “šperk v srdci lotosu” a vzýva Božskú toleranciu stelesnenú budhom Avalokitešvarom.

Je to budhistická mantra. Dalo by sa povedať, že jedna z najznámejších. Transformuje negatívne emócie, pýchu, egoizmus, žiarlivosť a závisť či egoistické priania, nevedomosť, chamtivosť, lakotu a nenávisť či hnev. Jej spievanie či recitovanie prináša osoh vám ale vraj aj okoliu. Neviem, skúste...