Čo je to EFT?

EFT alebo Emotional freedom techniques v preklade znamená Technika emočnej slobody. Inými slovami ide o techniku, ktorá pomáha ľuďom oslobodiť sa od rôznych negatívnych emócií, ktoré im bránia prežívať život naplno a slobodne. EFT by sme mohli zaradiť k metódam energetickej psychológie. Jej relatívna jednoduchosť je dostupná naozaj každému a tak ju môžu využívať nielen fanúšikovia alternatívnych metód, ale napríklad aj psychológovia a podobne. V rámci celého sveta sa už milióny ľudí bez ohľadu na vek mohlo presvedčiť o tom, že EFT je metóda, ktorú je možné využiť k pomoci samým sebe ale aj svojim blízkym.

EFT - malý zázrak? 

Vyzerá to ako zázrak však? A on to naozaj zázrak je. Ale nie zázrak na počkanie. Čo je dôležité, žiaden problém ktorý máme neprišiel z večera do rána, nespadol z neba. Pekne sme si ho pestovali. Niektoré problémy dlhšie a iné kratšie ale vždy tam nejaká tá "inkubačná" doba je. Bez ohľadu či ide o problém v oblasti psychiky, ktorý sa prejavil vo fyzickej oblasti. Týmto sa viac menej zaoberá etikoterapia ale mne je toto vnímanie veľmi blízke. Myslím si, že je to naozaj tak. Pri EFT terapii s tým síce pracujeme ale nie v tej priamej línii. Chcem tým povedať vlastne to, že človek je dnes tvor veľmi lenivý, netrpezlivý a častokrát by chcel mať problémy vyriešené mávnutím čarovného prútika, niečo ako dám si tabletku od bolesti hlavy a vyriešené. Ale to je práve ten zásadný omyl. Tabletka vám bolesť hlavy nevyrieši, ona ju len potlačí. Na druhej strane, koho to zaujíma, však? Dôležité je, že bolesť je preč.

S čím EFT pracuje

Vďaka technike emočnej slobody je možné docieliť naozaj veľa. Ide o zaujímavú a vysoko účinnú metódu k odstráneniu emočných blokov. A ak je niekde blok, energia nemôže prúdiť tak, ako by mala.

EFT pracuje s energetickými miestami alebo bodmi na tele a takzvaným "ťukaním" na ne môžeme získať späť energiu, odbúrať strach, oslobodiť sa od bolesti, hnevu, smútku a podobne.

Ako to celé vlastne funguje?

Nuž, na začiatok si tak trocha pripomeňme, že za príčinou všetkých negatívnych emócií je porucha v našom energetickom systéme.

Ak by sme vychádzali z klasickej medicíny, tak poruchu fyzického tela môžeme riešiť návštevou obvodného lekára, lekára špecialistu, masážou a podobne. Máme ale aj choroby psychické, ktoré liečime u psychológa, psychiatra. Niekedy sa tieto problémy spoja a lekári povedia, že ide o problém psychosomatický. V tom prípade sa liečba kombinuje.

O meridiánoch - energetických dráhach na tele sa nebudem podrobnejšie rozpisovať. Prúdi nimi energia a nachádza sa na nich mnoho bodov, ktoré využíva vo svojej praxi akupresúra či akupunktúra.

Kedy sa používa EFT

EFT terapia sa využíva v podstate skoro na všetko. Skoro, pretože si myslím, že ešte stále sa objavujú nové a nové oblasti, kde EFT funguje.

Primárne sa EFT začalo používať na problémy spojené s psychikou, s problémami ako sú fóbie, strachy, panika, depresie a podobne. No a popritom sa zistilo, že to funguje aj na bolesti hlavy, kolena... Skrátka aj na fyzické problémy. Jednoducho ťukáte problém so šéfom v robote a odrazu zistíte, že vás nebolia ramená....

EFT je bezpečná metóda a ako prvú pomoc ju vie využiť každý jeden z nás. Pri psychologických reverzoch je ale potrebná pomoc terapeuta. Tam si už vie pomôcť len máloktorý človek, pretože naše podvedomie nás úžasne chráni pred všetkými bolesťami a nemusí nás pustiť tam, kde by sme sa necítili najkomfortnejšie.

Pri akých problémoch je možné použiť metódu EFT?

Skoro pri všetkých.

  1. - Fyzické bolesti
  2. - Alergie
  3. - Kožné problémy
  4. - Traumy
  5. - Strachy
  6. - Fóbie
  7. - Stres
  8. - Problémy vo vzťahoch
  9. - Závislosti

Ako rýchlo EFT zaberá

EFT terapia dokáže pri tých "kratších či ľahších" problémoch pracovať celkom rýchlo. Ak ale natrafíme (čo zvyčajne býva) na problém zavŕtaný hlboko v nás, až tak, že o ňom ani neviete a netušíte, kam všade siahajú jeho chápadlá, vtedy je to na dlhšie a zázraky na počkanie sa konať nemusia...

EFT je bezpečná metóda

EFT metóda je naozaj bezpečná a ak máte dobrého terapeuta, ktorý pozná nielen body, kam treba ťukať ale aj to, ako s vami pracovať na tej psychologickej úrovni, (čo je celoživotné učenie) ide naozaj o bezpečnú metódu, ktorou sa dá odbúrať mnoho. Ako občas zvyknem povedať, ak nepomôže, tak neuškodí. Ale EFT pomôže vždy, ak je dobrá spolupráca a ochota na oboch stranách. Lebo z mojich skúseností vidím, že pomôžem len potiaľ, pokiaľ ma klient pustí... Práca je na oboch stranách...