Obesenec

Obesenec je kartou, ktorá prináša so sebou zmeny, obetu. Ak si dobre všimnete, na kartách býva obesenec dole hlavou, nejde teda o skutočne obeseného muža, ale o prevrat, otočenie, o iný uhol pohľadu. Táto karta je o obete, dobrovoľnej, o odovzdaní sa osudu a uvedomení si, čo môžeme zmeniť, čoho sa musíme vzdať. Jej príchod symbolizuje strach, nejakú strnulosť, keď sa nevieme pohnúť z miesta, len skrátka - visíme.
Pekné prirovnanie má Mýtický tarot, ktorý v archetype obesenca prirovnáva k Prométheusovi, ktorý sa obetoval pre ľudstvo a nechal si noc čo noc vytrhávať orlom pečeň. Vo svojom treste mohol zvažovať, či konal dobre, či jeho obeta stála za to a čo z toho nakoniec vzíde. Na jednej strane sa poddal osudu, bral to s pokojom, možno vnútornými pochybnosťami. Na stane druhej cítil, že to tak má byť. Nemýlil sa. Nakoniec bol vzatý na milosť.
Ak si vytiahnete túto kartu, možno sa cítite zahnaní do situácie, kde sa nedá pohnúť, možno máte strach čokoľvek meniť, o čokoľvek sa ochudobniť. No Obesenec je neúprosný. Hovorí o obete, ale nie takej, že o niečo prídete, ale takej, kedy si sami uvedomíte, že to v svojom živote už nepotrebujete. Je to ťažké rozhodnutie, plné pochybností, no v konečnom dôsledku by vám obeta mala priniesť niečo nové. Pre mňa je obesenec symbolom odpútania sa od matérie a postupom k spiritualite. Je o ceste do vnútra samého seba - na uvedomenie si iného uhlu pohľadu a zahodenie strachu. Niekedy skrátka je dobré nechať veci tak ako sú, nech sa s nimi popasuje osud. Odovzdať sa - obetovať sa. Nebojovať, neriešiť, len skrátka veriť.
V rámci výkladu Obesenec hovorí, že niektoré situácie je treba jednoducho prečkať, netreba sa ponáhľať, odovzdať sa osudu a počkať na ten pravý impulz, ktorý vás posunie k zmenám. Ide o dobrovoľnú obetu, ktorá postupom času ukáže, že ste možno lipli na veciach (situáciách či ľuďoch), ktoré/ktorí pre vás už nie sú až tak podstatné/podstatní.

Smrť

Na samotnom začiatku som sa na túto kartu pozerala s rešpektom, úctou, akýmsi zvláštnym strachom. Ale po dlhšom pracovaní s kartami som zistila, že táto karta nie je zlá. Naopak, je prísľubom nového začiatku.
Či sa nám to páči alebo nie, smrť v obraznom poňatí nás sprevádza celý život. Nejde tu priamo o fyzickú smrť, ale o ukončenie cyklov, o definitívne ukončenie. Už len tým, že sa narodí dieťa, začína sa nový cyklus. Matkine lono ostalo prázdne, dieťa sa tam už nevráti - prvá zmena - prvá smrť. A rovnako nevieme zastaviť detstvo, raz definitívne skončí, tak ako aj mladosť a neskôr staroba - a potom naozaj príde exaktný význam karty - fyzická smrť.
Aj samotná svadba je istým symbolom smrti - rozlúčka so slobodou, zmena v živote, strach, čo nás čaká, ako to dopadne.
Ak si vytiahnete túto kartu, netreba sa ľakať a uvažovať, komu hrozí aké nebezpečenstvo. Treba si uvedomiť, že zrejme sa v našom živote ukončil nejaký cyklus, prípadne situácia, na ktorú sa pýtate, je u konca a je načase to nechať tak. Ísť dopredu, do neznáma. Nie je to ale cesta Blázna, ktorý kráča do neznáma s pocitom bezstarostnosti. V tejto fáze života človek už vie, čo stráca, čo sa skončilo a čo sa už nevráti. Nie v tejto podobe. Zvyčajne ten prechod býva bolestivý, potrebujeme si poplakať, možno ponadávať, alebo to prijať s pokojom a vyrovnanosťou. Záleží to len a len od každého z nás.
Ak by som do výkladu tejto karty mala zahrnúť aj numerológiu - Smrť je karta s číslom 13. Trinástku považujeme za nešťastné číslo, ale ono nešťastné nie je. Je síce svojim spôsobom spojené s malou karmou, ale to nezanemená, že je to zlé. Naopak, možno je to ťažšie, ale o to viac nás to núti byť lepšími. Nie je dobré sa tu poddať "osudu". Nie. My sa naopak musíme postaviť na vlastné nohy a ísť ďalej. Život nekončí. Nemajte strach - ak sa aj bojíte, čo bude potom - stagnáciou to nezistíte a ani sa nikam nedostanete. Budete v dlhom štádiu "negatívnych a pochmúrnych" myšlienok, obáv, ktoré vás ďalej neposunú.
Dajte voľný priechod smútku, ak to potrebujete. Doprajte si čas na smútok alebo vyrovnanie sa so strachom z budúcnosti. No aj toto obdobie má koniec. O tom všetkom je Smrť. Život skrátka nekončí, je v kolobehu "umierania" a "narodenia".

Miernosť

Karta, ktorá nás učí rovnováhe. Zvyčajne je zobrazená ako žena, ktorá prelieva vodu z džbánu do džbánu, ale môže ísť aj o kontrast medzi vodou či ohňom. V podstate je jedno, aké zobrazenie máte na svojich kartách, dôležité sú asociácie, ktorá karta vo vás vyvoláva.

Miernosť je rovnováha vo všetkom, ale hlavne v emocionálnej oblasti. Nemôžeme žiť a správať sa v extrémoch, potrebujeme nájsť zlatú strednú cestu. Potrebujeme pocítiť dotyk anjela, ktorý sa na nás usmieva, z ktorého cítite pokoj, harmóniu.

Vždy, keď si vytiahnem túto kartu, cítim, že zrejme je v mojom živote (v situácii) niečo, kde začína chýbať rovnováha. Že som skrátka mierne (alebo aj viac) uletela. Prípadne, že sa k problému musím postaviť s rozvahou, že moja komunikácia by mala byť diplomatická.

Najčastejšie pracujem s tarotom snov, preto aj moje videnie kariet je ovplyvnené práve touto sadou. Miernosť ako nahá žena v oblaku dúhy s obručami ohňa a vody vznášajúcou sa nad krajinou je pre mňa ako balzam na nervy. Každým jedným výkladom mi karta ukáže niečo iné, čo som pred tým nevidela, v závislosti od toho, čo potrebujem, hovorí ku mne symbolika protikladov.

Nachádzam v nej silu, aby som dokázala stáť v prúde vody, lietať vzduchom a pritom si udržať (či hľadať) rovnováhu medzi tým vnútorným a vonkajším. Kongruencia.

Diabol

Mnohí sa tejto karty obávajú hneď po karte Smrť. Osobne si však nemyslím, že je to zlá karta. Naopak, ide o fascinujúcu kartu, najkrajšie a najviac príťažlivé stvárnenie som našla v Zlatom tarote.

Čo je to diabol? Kto je to? No, Belzebub to nebude, ale toho tarotového diabla nosíme všetci v sebe. Bez výnimky. Je to protipól ku karte Miernosť, ide o čistú nerovnováhu, extrém, závislosť, hnev, agresivitu, skrátka všetko čo nás akýmsi spôsobom tak trocha desí.

Ale keď beriete tarot ako pomôcku k sebapoznávaniu či zdokonaľovaniu, karta diabla je tá, ktorá nám ukáže, že či sa nám to páči alebo nie, aj my v sebe nosíme hnev, agresivitu, závislosť na tom či onom. Je potrebné pred diablom nezatvárať oči ale pochopiť, že ten, kto tu má moc nie je on ale my.

Často sa znázorňuje ako niekto, kto nás má v hrsti, drží nás na reťaziach alebo v klietke. Ale ak si dobre všimnete znázornenie karty, nájdete tam to, že diabol nad nami nemá moc. My máme slobodnú vôľu a vyberáme si, ako sa budeme správať, čomu prepadneme a čomu nie. Jeho sila spočíva v tom, že nás presvedčí, že vlastne nemáme žiadnu silu bojovať, že naša situácia je beznádejná. Ale nie je.

Ak by som chcela diabla prirovnať ku každodenným situáciám, je v alkoholikovi, závislákovi na drogách, na inej osobe, na automatoch, je v nás, keď sa hneváme tak, že nad sebou strácame kontrolu, keď žialime za iným tak, až strácame sami seba, kedy je na prvom mieste iný človek pred nami samotnými. Nuž, diabol nás pokúša každý jeden deň. Musíme s ním bojovať, no nemôžeme ho potlačiť. Je v nás tak ako lev v karte sila. Tam sme sa naučili s primitívnou časťou v nás žiť, tu sa musíme naučiť diabla v sebe usmerniť, držať na krátko.

Nemôžete proti nemu bojovať tak, že ho potlačíte. Vyvoláte tým len opačný efekt. Vymkne sa spod kontroly a vy sa nájdete v situácii, kde ste byť nechceli.

Nebojte sa diabla. Sloboda rozhodovania a zdravý rozum a miernosť, to sú recepty na ovládnutie diabla.

Na druhej strane nechoďte do extrému, že sa budete vzdávať akéhokoľvek pôžitku. Potrebujeme rovnováhu. Nie potlačovanie.

Ak ste si vo výklade vytiahli diablika - nuž, počítajte s tým, že sa možno dostanete alebo už ste v kritickej situácii, ktorá vám pripadá ako pasca. Hľadajte v sebe to, čo vás rozčuľuje, postavte sa tomu, berte zodpovednosť za svoje činy. Diabol v nás môže vyvolať pocit, že sme proti nemu bezmocní a že za to nemôžeme. Ale môžeme. Priznajte si to a hľadajte príčinu. Len tak môžete byť slobodní.

Veža

Podľa môjho názoru je Veža kartou, ktorá človeka zabolí no poskytuje mu súčasne nádej. Možno to pripomína kartu Smrť, ale nie je totožná. Smrť môže prísť pomaly, môžeme ju očakávať, brániť sa jej, no pri Veži táto možnosť nie je. Pri jej zobrazení je veľmi často zobrazený blesk, ktorý udrel do budovy a tá sa zrútila. Symbolika tohto znázornenia hovorí sama za seba. Blesk, ako niečo, čo príde nečakane, udrie a my nemáme možnosť sa tomu ubrániť. Zrútilo sa to staré, čo sme poznali a my ostávame stáť bezradní a možno aj osamelí a nevieme, čo bude ďalej. To, čo sme poznali už nie je, zastihlo nás nepripravených.

Frustrácia, prestavba, nový začiatok - aj tak by sa dala v krátkosti charakterizovať Veža. Áno, je to boľavá karta ale všetko je o uhle pohľadu. Nič nie je len také alebo onaké, tarot má v sebe obe stránky.

Veža znamená, že daná situácia alebo náš život či cesta ktorou ideme nie je dobrá a nemá stabilné základy. Že bude stačiť len jeden blesk, niečo, čo môže narušiť jej stabilnosť a "stavba" to nezvládne. Veža nám ukazuje, že aj keď sa toho starého nechceme vzdať, budeme k tomu prinútení.

Ak by sme vzali Veľké arkána ako náš príbeh putovaním cez tarot, prirovnala by som to k dvom križovatkám. Pri karte smrť nám bolo umožnené s danou situáciou niečo spraviť, nechať to "umrieť" a dopriať si čas na smútok a premyslieť si, ako ďalej. Ak sme to ale nespravili a nechali sme staré vzorce, stereotyp a to nestabilné v našom živote, ak sme niečo udržiavali, Veža je tá povestná reakcia na akciu. Tu nám osud (Univerzum, Vyššia moc, Boh...) už nedá čas vyriešiť to, jednoducho to spraví za nás. Postaví nás pred hotovú vec.

Čo ďalej? Kam pôjdeme? Ako budeme žiť? Správať sa? Toto sú možno otázky, ktoré nám v zúfalstve napadnú. Ale skúsme sa opýtať inak.

Prečo sa táto situácia zrútila? Prečo sa ďalej nedá ísť touto cestou? Ako sa dostanem vo svojom živote vyššie (ďalej) keď vlastne nemám nič?

Tu začína prestavba. Určite chceme, aby náš nový domov, vzťah, situácia či vlastnosť alebo čokoľvek, čoho sa výklad týka bol znova postavený tak, aby už nespadol. Môžeme použiť starý materiál na novovybudovanie veže. Môžeme sa pozrieť na to, aby jej základy boli oveľa stabilnejšie. Môžeme si povedať, že z veže ostal len prach a my potrebujeme nový smer, nový materiál... Skrátka sa nám otvára cesta, ako začať od začiatku ale už poučení. Je to šanca byť múdrejší.

Berte vežu ako niečo, čo s vami musí otriasť a ukázať, že ak sa vo vašej situácii niečo nezmení, ak sa budete držať starých vzorcov, spadne to ako domček z karát. Osobne ak pri výkladoch o vzťahu vyjde veža, klientom odporúčam, aby prehodnotili to, ako ich vzťah naozaj funguje. Dali si dole okuliare, klapky, čokoľvek, čím si zakrývajú situáciu alebo ju len nechcú vidieť v tých reálnych farbách. Neznamená to okamžitý rozchod, ale ak sa niečo nezmení, tak k nemu príde nečakane a prinesie len otrasenosť.

Nech už sa pýtate na čokoľvek, pri veži vždy spozornite a pýtajte sa seba čo na situácii treba zmeniť, pretože jej terajšie základy nie sú dobré - zamerajte sa teda na samotné jadro problému a neriešte to vonkajšie.  

Hviezda

Večer sa mnoho ľudí rado pozerá na hviezdy. Len tak pri nich sníva, čaká, či nepreletí jedna z nich, dúfa, že ak si pri tom niečo bude priať, splní sa to. Veď hviezda je tak krásna, blikajúca, tajomná a vzdialená, no predsa tak blízka a kamarátska.

Hviezda je kartou, ktorá symbolicky znamená možno relax, meditáciu, ale aj vieru a optimizmus, nádej, že to zlé, čím sme v živote prešli, by sa mohlo zmeniť. Neznamená určite istú zmenu, ale je nádejou a bez nádeje sa ťažko žije. Každý jeden z nás potrebujeme veriť, že nech sa udeje čokoľvek, raz bude lepšie.

Pre mňa veľmi dobrá karta. Je to signál k tomu, že sme súčasťou večnosti, niečoho obrovského, že každý jeden z nás je vlastne hviezdou v tom svojom malom súkromnom vesmíre a ten sa prelína s inými a súčasne je to obrovský neoddeliteľný celok.

Je to karta, kedy si môžeme povedať, že na to máme, kedy by sme mali uveriť sami sebe, zvýšiť si vlastnú sebadôveru a aj keď nepoznáme výsledok, stále máme možnosť ho dosiahnuť presne taký, aký chceme.

Pri Hviezde môžete meditovať, zažívať pokoj mieru a úsmevu... Nech už sa udeje čokoľvek, nech už situácia dopadne trebárs aj zle, vždy je tu nádej, že raz to môže byť lepšie, že my na to máme, aby sme našli náš vytúžený mier, pokoj a šťastné konce.

Hviezda je o nádeji, optimizme a viery v seba samého. Ak ju teda vytiahnete, potešte sa, na malú chvíľu si ľahnite pod nočnú oblohu a nechajte sa unášať pocitom nekonečnosti, večnosti a viery v to dobré na tomto svete.

Mesiac

Mesiac nájdeme na kartách zobrazený rôzne. Spája sa však s odlivom a prílivom v živote, s ženským cyklom. Je to vládca noci a symbolizuje nevedomie. V dušiach si často schovávame tie časti našej osobnosti, o ktorých vedieť nechceme a možno ani nevieme. Pri našom vývoji je však potrebné nájsť práve túto tajomnú stránku samých seba nájsť.

Ak by sme pokračovali púťou Veľkou arkánoui, po nádeji (Hviezde) prichádza neistota, zmätenosť, ilúzia. Mesiac nám v noci síce pomôže ako tak osvetliť cestu, ale nie je to jasné svetlo, stále je okolo nás tma a my nevieme, čo sa v nej nachádza.

Tarotová karta Mesiaca nám ukazuje, že v určitých situáciách je naše vedomie bezradné, že isté veci skrátka nepochopíme rozumom, musíme sa ponoriť sami do seba, do svojho podvedomia, do intuície, možno aj snov.

Mesiac je v tarote medzi hviezdou a slnkom. Je to most medzi nádejou k šťastiu, je to cesta, ktorá nemusí byť jednoduchá a ani jasná, kedy sa musíme spoľahnúť na to, čo cítime, než na to, čo vieme. Pozor však, mesiac nám môže hrou tmy a matného svetla vytvoriť krásne ilúzie (dezilúzie), nie všetko v tomto období môže byť aj pravda, nie všetko musí byť také, aké si myslíme, že vlastne je. Niekedy sme náchylní uveriť veciam, ktorým by sme inak neuverili...

Ak sa Mesiac objaví vo výklade, znamená to, že ste v období, kedy necítite istotu, pociťujete zmätenosť a osamelosť. Možno ste práve stratili časť životných istôt, možno ste niečo získali, no vy neviete čo sa vlastne naozaj deje. Ste dosť zraniteľní, preto skúste svoje obavy zmierniť a počúvať viac svoje srdce.

Slnko

Mesiac nahradilo slnko a svet je odrazu jasnejší. S lúčmi slnka k nám prichádza energia, optimizmus, radosť a šťastie. Keď sú dni slnečné, nemáme dôvod prepadnúť depresiám, sme skôr usmiati a šťastní.

Tak ako mesiac symbolizoval naše podvedomie, slnko je symbolom vedomia. Jeho svetlo presvetľuje temnotu, ukazuje nám, kde sme a kam by sme možno mohli ísť. Vlieva nám oveľa silnejšiu nádej než hviezda.

Vďaka svetlu - slnku vidíme veci jasnejšie, dokážeme uvažovať racionálnejšie. Je to karta, ktorá nás nabíja energiou a jasným myslením. Vďaka tomu dokážeme prekonávať prekážky, ísť za svojim cieľom.

Pozor však na to, aby ste nelietali príliš vysoko. Občas sa môže stať, že slnko spáli krídla, spôsobí úpal, jeho jas nám môže na nejaký čas oslepiť zrak.

Nech už si z toho vyberiete čokoľvek, v konečnom dôsledku Slnko je jednou z najpozitívnejších kariet. Znamená, že ak si dáme pozor a neuletíme veľmi vysoko, môžeme sa spoľahnúť na to, že budeme mať dostatok energie k vyriešeniu svojej situácie, jasný intelekt a logiku. Sme pozitívne naladení pokračovať, prípadne prijať zmenu, ktorú odštartujeme ako slnečný blesk.

Súd

Karma. Už pri Spravodlivosti mi vždy príde tento zákon na um, no pri Súde je to asi najviac adekvátne. Súd - čo sme zasiali, to teraz žneme, ako sme žili, takú odmenu dostaneme.

Pri tejto karte je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako sme žili. Čo sme spravili dobre a čo zle, čo by sme možno chceli zmeniť a na čo sme naopak hrdí. Spravodlivosť nás učí rozlišovať dobro od zla, súd nám už len udeľuje lekcie, ukazuje nám, že sme súčasťou celku, kde všetko so všetkým súvisí a jedna vec nadväzuje na druhú. Dáva nám možnosť sa na chvíľu zastaviť a zhodnotiť svoj život. Vidieť, ako sme ho žili, či chceme týmto smerom pokračovať a čo sa nám v rámci zákona akcie a reakcie ujde.

Učí nás, že nech už sme urobili čokoľvek, musíme niesť za to zodpovednosť.

Ak chceme kráčať ďalej, musíme sa zmieriť s minulosťou, pretože zmeniť ju už nevieme. Musíme prijať to, čo s ňou súvisí a rozhodnúť sa, ako pôjdeme ďalej.

Je to taká križovatka života, kedy dochádzame do cieľa ale kým tam naozaj dôjdeme, je potrebné si pozametať.

Práve mi napadlo prirovnanie k domovu. Prah pred dverami. Cieľ našej cesty je dostať sa dnu, k nášmu domovu, kde sme v bezpečí, kde končíme svoj deň a odkiaľ vyrážame na ďalšiu cestu. Chceme tam mať pekne, čisto, útulne, chceme sa cítiť vyrovnaní a spokojní. No kým do domu vstúpime, musíme si pred dverami pozametať, ako sa hovorí, nech si každý pozametá pred vlastným prahom. A presne o tomto je Súd. Pozametajme si vlastný neporiadok alebo si len polejme vlastné krásne kvietočky kvitnúce na cestičke. Nepozerajme sa do dvora suseda, on si musí pozametať vlastný prah.

Ak sa súd objaví vo výklade, viete, že je potrebné sa zamyslieť nad vlastnou minulosťou a rozhodnúť sa, kam pôjdete do budúcnosti. Ste tesne pred cieľom a kým sa vydáte na ďalšiu cestu, majte čistý stôl. Odmeňte sa za dobré skutky, poučte sa z tých zlých.

Svet

vet nám leží pri nohách. Dosiahli sme čo sme chceli. Došli sme na koniec cesty. Je to čas, kedy sa niečo končí a nové začína. Tak, ako v každej karte Veľkých arkán.

Púť bola zavŕšená, cyklus sa uzavrel.

Na karte Svet sa spájajú všetky živly. Voda, vzduch, oheň a zem.

Ak sa objaví táto karta vo výklade, je zrejmé, že ste dosiahli svoj cieľ, prípadne ste sa dostali na koniec cesty. Niečo sa skrátka skončilo. Je potrebné si uvedomiť, že naše úspechy sú v rámci istých hraníc, nemôžeme donekonečna prekonávať samých seba, ale môžeme sa o to pokúšať.

Svetom sa končí cesta, ktorou sme kráčali za svojim cieľom. Na nej objavujeme, aká vlastne bola. Dobrá? Zlá? Zmenilo by sme niečo? Nie je to hodnotenie ako na karte Súd, nie je to karma, je to len skrátka pocit, že naša cesta nás obohacuje.

Svet pre mňa osobne neznamená samotný koniec niečoho, uzavretie cyklu, znamená, že som sa mnoho naučila, kým som došla tam, kde som. Na konci niečoho. Môže to byť koniec jednej etapy učenia a je čas pokračovať ďalej. Svet je krásnou cestou zážitkov, vedomostí a skúseností.