Nechty

Nechty nás sprevádzajú celý život a starostlivosť o ne nie je len doménou žien. Aj páni majú radi krásne a zdravé nechty. Nechty podľa múdrych kníh majú ochrannú funkciu. Vďaka nim sú naše prsty presnejšie pri uchopení drobných predmetov, umožňujú nám aby sme sa poškrabali tam, kde to najviac svrbí. Za ich funkciu by sme sa o ne mali dobre starať či už vhodnou manikúrou, nechtovými olejčekmi, na výživu je vhodná napríklad aj japonská manikúra. Odmeňujú sa nám nielen ochranou a úžitkom ale aj vizuálnym prezentovaním sa.

Často sa však stáva, že si nechty obhrýzame, štiepia sa nám, lámu a zvyčajne na nohách nám zarastie necht. Nič príjemné. Čo to asi môže znamenať - zlozvyk? Prílišné namáhanie chemickými prípravkami? Poďme sa na to pozrieť inak. Inou optikou.

Hryzenie nechtov

Na jednej strane pokojne môže ísť o zlozvyk, ktorý svoje korene môže mať v príčine emočného vzorca. Na duchovnej úrovni to totiž značí, že ten, kto si nechty obhrýza, na podvedomej úrovni znehodnocuje všetky funkcie nechtov. Vo vnútri samého seba cíti vinu, zžiera sa, pretože necíti ochranu voči istým detailom, momentom či situáciám vo svojom živote. Môže prežívať nechuť či dokonca nevraživosť voči jednému z rodičov, pri ktorom má alebo mal pocit, že ho dostatočne neochraňoval. Vždy, keď sa mu v živote prihodí situácia, ktorá tento pocit aktivuje, tendencia obhrýzania nechtov sa zvyšuje. Paradoxne tento "zlozvyk" mu môže prinášať pocit bezpečia a zmiernenie pociťovanej úzkosti. Ak patríte k tým, ktorí si hryzú nechty a netušia prečo, skúste popracovať na pocite bezpečia, uvedomte si, že nemusíte podvedome vyvolávať a vytvárať situácie, kde by vás iní chránili. Vyhnete sa tak očakávaniam, ktoré vo vás môžu vyvolať prudké vlny emócií.

Lámanie nechtov

Aj nechty v našom živote nám ukazujú oblasti v ktorých nekráčame v súlade s vlastným plánom duše. Ukazujú nám, že isté oblasti v našom živote tu nie sú preto, aby sme ich zvládali sami. Lámavosť nechtov signalizuje, že sa človek cíti vinný za to, že v danej chvíli nie je dokonalý. Má potrebu hľadať dokonalosť v maličkostiach, drobných detailoch a to ho môže pripravovať o potrebnú energiu. Niekedy je skrátka potrebné si uvedomiť, že je dobré dôverovať aj ostatným a možno nemať veci až tak pod drobnohľadom dokonalej optiky.

Zarastanie nechtu na nohách

Prsty na nohách sú ako keby predĺžením nohy, vďaka nohám kráčame v tomto živote. Každý z nás máme nejaký spôsob chôdze, ktorý prsty na nohách "vnímajú". Ak máme problémy s prstami na nohách - akékoľvek, bráni nám to v chôdzi, ukazuje to na strach kam ideme a ako ideme. Často sú to úplne zbytočné obavy založené na detailoch, ktoré bránia vidieť situáciu ako celok. Skrátka akoby sme pre stromy nevideli les.

Palec na nohe, kde je zarastený necht najčastejšie, je výborným príkladom. Palec na nohe udáva smer ostatným prstom. Tak ak nám práve tam zarastie necht, skúsme sa zamyslieť, či náhodou nemáme v sebe hlboko schovaný pocit viny alebo ľútosti nad tým, ktorým smerom v živote kráčame. Alebo kam sa vôbec chceme vybrať. Toto naše vnútorné nastavenie veľmi ovplyvňuje našu budúcnosť.

Je potrebné si uvedomiť, že z budúcnosti netreba mať strach, život nás povedie tými správnymi chodníčkami. Viac dôverujme Univerzu, nezaoberajme sa nepodstatnými maličkosťami a zmierme sa s tým, že ideme tam kam ideme. Strach z neznáma je úplne prirodzený a zmiernime ho len akciou a ochotou tešiť sa na nové skúsenosti. Sami na sebe si tak overíte, čo pre vás vhodné je a čo nie. Stačí len počúvať reč svojho tela. Detaily môžu byť občas prínosné ale často fungujú ako brzda. Živia neopodstatnený strach a blokujú skutočnú túžbu duše. Stojí za to zapamätať si, že neexistujú žiadne chyby, ale len skúsenosti, ktoré nám poslúžia ako smerovka do budúcna.