Kilo sem - kilo tam

Máme tu leto, sezónu dovoleniek a plaviek. Možno mnohí z vás už riešite takzvané "plavkové" diéty, aby telo vyzeralo ako lusk. Je možné, že ženy nejaké to kilečko znášajú ťažšie ako muži. Nech už je to akokoľvek, poďme sa pozrieť, kde môže byť príčina nadváhy. Tej skutočnej, aj keď si myslím, že aj tí, čo nie sú obézni ale myslia si to, majú podobné problémy - hlavne odmietanie sa takého aký som.

Obezita sa definuje ako nadváha organizmu, ktorá je spôsobená prílišným nahromadením rezervných tukov v tukových tkanivách. Obezitu považujeme za problém vtedy, ak začne spôsobovať zdravotné ťažkosti spôsobené nadváhou.

Osobne hovorím, že kilá ktoré nás obaľujú navyše sú emočné kilá, pretože nás istým spôsobom chcú chrániť. Dôvodov prečo je to tak môže byť viacero. Medzi najhlavnejší, z ktorého vychádzajú všetky ostatné je ale to, že sme v detstve prežili nejaké poníženie, ktoré nás prinútilo prežívať obrovskú hanbu. A začína kolotoč, pretože sa pridruží strach z toho, že sa budeme hanbiť, že niekomu inému spôsobíme poníženie alebo že budeme ponížení my sami. Mohli by sme povedať, že nadváha chráni človeka pred tými, ktorí na neho kladú vysoké požiadavky, je problém povedať nie a tak si toho dotyčný nakladá na seba a nakladá a nakladá.

Skúste sa všetci tí, ktorých sa emočné kilá môžu týkať zamyslieť nad tým, či občas nepociťujete, že ste akoby medzi mlynskými kameňmi, pokojne to môžu byť aj dvaja ľudia a trvá to už dlho. Ide o to, že v takýchto prípadoch sa snažíte vyhovieť každej strane a zabezpečiť aby boli všetci šťastní. Otázka znie, či snaha vyhovieť každému nie je o tom, aby ste dokázali svojim blízkym, že sa za ne nehanbíte. Alebo chcete dokázať, že ste natoľko šikovní práve vy a za vás sa netreba hanbiť.

Za kilami navyše je často neobjektivita voči sebe, prílišná citlivosť, podvedomá snaha nebyť opäť ponížený. Chcieť byť možno za každú cenu vnímaný ako dobrý človek a preto si na seba naložiť veľa povinností.

Každý z nás chceme na tomto svete nájsť to pravé miesto pre nás vo význame toho kto sme a aká je naša úloha v spoločnosti, v rodine, vo vzťahu, skrátka chceme cítiť, že niekam patríme, že naša práca, konanie, bytie má zmysel. Keď však v sebe nesieme podvedomý blok poníženia či hanby, neprijatie samého seba, je ťažké nájsť to, kto naozaj sme, keď sa snažíme žiť život podľa iných.

Paradoxne sa môže stať aj to, že sa človek chce akoby znepáčiť opačnému pohlaviu, pretože má strach zo zneužitia, poníženia.

Samozrejme, obezita súvisí aj s tým, že máme "isté" stravovanie. Možno sa prejedáme, možno jeme kedy to ide a jedlo do seba hádžeme, možno jeme nesústredene, pri TV, mobile, knihe a podobne. Hovorí sa, že to aké máme stravovacie návyky vyjadruje istým spôsobom vzťah medzi našim telom a dušou. Potrava pre malé deti nie je len o upokojení základnej potreby ale aj o láske ktorou je jedlo podávané. Takže sa dostávame k tomu, že jedlo istým spôsobom súvisí s láskou. Koľkokrát keď sme nešťastní nastáva buď prejedanie, pocit narvať do seba akúkoľvek sladkosť, slanosť alebo naopak, nedokážeme do seba žiadne jedlo dostať. Spomeňte si na to čo sa hovorí: láska ide cez žalúdok, milujem ťa k "zožratiu", láskou by som ťa zjedol. Ako malým nám rodičia dávali "odmenu" v podobe sladkosti za to, ak sme boli poslušní. Prejedanie môže signalizovať túžbu alebo "hlad" po nežnosti, láske, dotyku. Prichádza snaha zaplniť "prázdnotu" a čo je lepšie než jedlo?

Nadváha môže ukazovať mnoho. Skúste pouvažovať, čo by mohlo byť príčinou vo vašom prípade.

  • Túžba po naplnení, po istote a bezpečiu.
  • Staré vzorce v správaní ako je napríklad to, že zjesť treba všetko, čo je na tanieri bez ohľadu na to, koľko potrebujeme. Lebo potom sme poslušní a očakávame odmenu.
  • Nerovnováha medzi tým čo dávame a čo očakávame od ostatných smerom k nám. Túžba po láske a pozornosti.
  • Strach z budúcnosti a preto potreba mať všetkého dostatok, byť zabezpečený. Nevnímanie života tu a teraz.
  • Odmietanie vlastných pocitov, ktoré radšej potlačíme akoby sme s nimi boli konfrontovaní. Napríklad vlastná nespokojnosť, strach, sklamanie, frustrácia, osamelosť, nedostatok lásky.
  • Odmietanie sa takého aký som, snaha byť niekým iným, takým, aby som vyhovel ostatným, čo vedie k tomu, že človek namiesto hľadania seba od seba samého stále "odchádza" a prichádza nespokojnosť.
  • Schovanie vlastnej zraniteľnosti, neukazovať citlivosť a strach a "hrať" sa na iného než som. Snaha zabrať viac miesta na tomto svete.
  • Veci nevieme brať na ľahkú váhu, seba berieme vážne. Nedokážeme žiť s ľahkosťou.
  • Chceme to, čo nedokážeme dať sami sebe a to je uznanie, bezpečie, nežnosť a lásku.
  • Byť v tlaku medzi dvomi ľuďmi, skupinami, konať podľa toho, ako chcú oni, zabúdanie na seba.

Ako teda naložiť s tými emočnými kilami? Ako ich poslať navždy preč? Nuž, je to individuálne ale vždy to znamená prácu na sebe samom. V prvom rade si treba uvedomiť, že nemôžete byť nikým iným než tým, kým naozaj ste. Teda SEBOU. Je potrebné sa brať takého, aký ste a TEŠIŤ sa z toho. Mali by ste sa chrániť tlaku, skúsiť žiť v harmónii a uvoľňovať nahromadenú energiu. Dovoliť životu aby len tak plynul. A hlavne, čo je asi najťažšie, naučte sa milovať sa aj s kilami navyše, pretože skrátka teraz je to tak, ako to je. To ale neznamená, že o nejaký čas nemôže byť vaše telo úplne iné. Diéty pomôžu len dočasne a navyše je tu vysoká šanca že potom priberiete opäť. Tak čo to skúsiť inak, možno pomalšie, ale získate niečo čo žiadna diéta nevie dať. Pocit, že ste našli seba takého akí ste a že sa milujete, pretože ste úžasní, originálni a JEDINEČNÍ.