Chrípka a nachladenie

Zimné obdobie so sebou často prináša ochorenie menom chrípka, ktoré aspoň pre deti často znamená prázdniny navyše. Chrípka patrí medzi infekčné ochorenie a vyvoláva ho premenlivý rýchlo sa šíriaci vírus. Prejavuje sa ako akútne zápalové ochorenie a prejavuje sa nasledujúcimi prejavmi: únava, horúčka, ťaživý a úporný kašeľ, bolesti hlavy či svalov, triaška, nádcha, škriabanie v hrdle. Vyžaduje si oddych na lôžku.

Ak by sme sa na chrípku pozreli aj z druhej strany, tej ktorá vychádza z nás samotných, čo by nám toto ochorenie mohlo naznačovať? Prvoplánová odpoveď by bola: "Už nič nejde."

Pri chrípke sa často cítime akoby pridusení a naše telo nám môže zrkadliť, že sa presne takto cítime pridusení istou situáciou. Bojíme sa prejaviť, vysloviť svoje túžby alebo o niečo požiadať. Vzhľadom k tomu, že pri chrípke potrebujeme pokoj a tak trocha byť izolovaní od ostatných (z dôvodu šírenia sa choroby) je to známka toho, že sa od situácie chceme oddeliť a nenašli sme logický a rozumný dôvod, prípadne máme strach o to požiadať. Využívame chorobu aby sme si oddýchli napríklad od zamestnania, kde sa cítime zavalení prácou, prípadne nevychádzame práve najlepšie s kolegami, priateľmi alebo riešime trápenie v rodine. Chrípka signalizuje problém so vzťahmi s inými ľuďmi.

Čo s tým? Skúsiť sa zamyslieť, aký máme v súčasnej dobe postoj k iným ľuďom či už v rodine, zamestnaní, medzi priateľmi. Uvedomiť si, že únikom nič nevyriešime a skúsiť zmeniť svoj postoj k danej situácii. Často zistíme, že sme sa postavili do role obete. Je možné, že daný problém viac dramatizujeme než v skutočnosti je.

Nachladenie je jedným z príznakov chrípky a aj ono nám istým spôsobom odráža naše vnútorné postoje. Pri klinických príznakoch nádchy pociťujeme upchatý nos, ťažšie sa nám môže dýchať, prípadne hovoriť, môžu sa zväčšiť mandle a podobne. Asi najvýraznejším znakom je neustále smrkanie a podráždený noštek.

Pri plnom nose nám telo môže hovoriť, že tak, ako sa nám ťažšie dýcha, tak máme zároveň problém prijímať veci zvonka. To isté je pri bolestiach hlavy, kedy si "lámeme" hlavu a nič sme nevyriešili. Vďaka kašľu máme možnosť sa na veci a svoje okolie takpovediac "vykašľať", odmietame si všímať veci, ktoré sa dejú v nás a aj okolo nás. V prípade, že pri chrípke alebo nachladení sa zväčšia aj mandle, je to symbol toho, že nechceme niečo (okolnosti, situácie) prehltnúť. Ide nám to dosť ťažko. Istým spôsobom nám choroba dáva čas na to, aby sme mali čas si vyjasniť to, čo v danej chvíli potrebujeme.

Ak by sme to zhrnuli, chrípka či nachladenie nás upozorňujú, že sami vo svojom vnútri sme "prechladli", že nám chýba teplo, že sme možno viac dali prednosť chladnému rozumu než teplu srdca. Bránime sa "prehltnúť" niečo, čo si myslíme, že nám neprospieva.

Súčasne je to známka toho, že sme sa začali správať nie podľa seba ale iných, že sme prijali za svoje to, čo k nám nepatrí. Možno nevhodným správaním, posudzovaním, hovorením. Vo vnútri však cítime, že toto nie je naše a tak sa pomocou fyzických symptómov toho snažíme zbaviť, pretože nás to oslabuje. Zamyslieť by sme sa mali aj nad tým, či nám nechýba sebadôvera, istota, že konáme správne.

Aby sme naplo využili čas, ktorý sme "vďaka" chorobe získali, bolo by minimálne zaujímavé skúsiť sa zaoberať sám sebou a ísť za vlastným "nosom". Čo by sme chceli povedať, aké túžby vyjadriť a či chceme žiť podľa seba alebo iných. Prípadne je to čas, aby sme konečne prestali stresovať a poriadne si oddýchli.

Ako ale na chrípku aj inak než medikamentmi z lekárne? Opäť, na výber je dnes množstvo prípravkov voľne dostupných alebo od lekára a je na vás, čomu dáte prednosť.